DIRECRTORATE OF DEGREE PROGRAMMES

BACKGROUND

The Directorate of degree programmes was established in 2009,  Basically to undertake higher education training at under graduate levels in the areas of Technical, Business, Vocational as well as Science Education (B.Ed).  The Directorate is affiliated with Abubakar Tafawa Balewa University (ATBU) Bauchi and University of Maiduguri. It also aimed            to bring qualitative education at higher level closer to the people of Gombe State and the neighboring states in the North-East Sub-Region and Nigeria in general.

 

OBJECTIVES

Objectives of initiating the directorate programmes are:-

  1. To offer a wide of technical, vocational and science education programme at undergraduate levels which are designed to meet the needs of the Nigerian education system;
  2. To produce teachers with a broad background of education ideals who are up to date in knowledge, a subsidiary area, and who are also to operate effectively and efficiently well within the secondary school levels;
  3. To inculcate and develop positive attitude towards indigenous culture, making education relevant to the needs of the immediate community, the country and the ever changing world;
  4. To contribute to the raising of educational standard in Nigeria by means of implementing high quality teacher training and the provision of in-service teachers;
  5. To produce well-motivated teachers with high personal and professional discipline, integrity and competence for all levels of the educational system;

 

LIST OF DEGREE PROGRAMMES

The Directorate is running degree programmes in various courses in   affiliation with Abubakar Tafawa-Balewa Universty (ATBU) Bauchi and University of Maiduguri respectively.

The Programmes run by the Directorate  are as follows:-

  1. ATBU Bauchi
  • Tech (Ed) Electrical/Electronics
  • TECH (Ed) Automobile Technology
  • TECH (Ed) Building Construction
  • TECH (Ed) Computer Science.
  1. University of Maiduguri:
  • Sc Ed. Agriculture
  • Sc. Ed. Business Education
  • Sc. Ed. Biology
  • Sc. Ed. Chemistry
  • Sc. Ed. Integrated Science
  • Sc. Ed. Math
  • Sc. Ed. Physics

 

PROFILE OF THE DIRCTOR

NAME:                                               DR. Umaru, Shuaibu

SEX:                                                    Male

QUALIFICATION:                             Phd, MED, BED, NCE

E-mail:                                               Shuaibumaru@gmail.com

RANK:                                                Chief Lecturer

Professional Membership:           LRN, APQEN, TRCN

 

COORDINATOR,  SCHOOL OF EDUCATION

NAME:                                               Usman Gurama

SEX:                                                    Male

QUALIFICATION:                             M.ED

E-MAIL:                                             Usmangurama62@gmail.com

RANK:                                                Principal Lecturer

PROFESSIONAL MEMBERSHIP:   TRCN

 

COORDINATOR, SCHOOL OF SCIENCE

NAME:                                               Emmanuel H. Mshelia

SEX:                                                    Male

QUALIFICATION:                             M.Sc, B.sc, PGDM

E-MAIL:                                             Subwabg10@yahoo.com

RANK:                                                SENIOR LECTURER

PROFESSIONAL MEMBERSHIP:   TRCN, ICCON, CSN

COORDINATOR, SCHOOL OF BUSINESS EDUCATION

NAME:                                               Garba Tela

SEX:                                                    Male

QUALIFICATION:                             B.Sc, MBA,

E-MAIL:                                             Garbatela01@yahoo.com

RANK:                                                Senior Lecturer

PROFESSIONAL MEMBERSHIP:   CNA, MTRCN, MAVEN, ABEN.

 

COORDINATOR, SCHOOL OF AGRICULTURAL EDUCATION

NAME:                                               Babawuro Mustapha Yahaya

SEX:                                                    Male

QUALIFICATION:                             B.Tech. M.Tech Animal Science

E-MAIL:                                             SarkinShanunpindiga@yahoo.com

RANK:                                                Senior Lecturer

PROFESSIONAL MEMBERSHIP:   MTRCN, MASAN, MFAMAN.

 

COORDINATOR, SCHOOL OF TECHNICAL EDUCATION

NAME:                                               Abubakar Adamu Kwami

SEX:                                                    Male

QUALIFICATION:                             M.Tech, B.Ed,

E-MAIL:                                             abkwami@gmail.com

RANK:                                                SENIOR LECTURER

PROFESSIONAL MEMBERSHIP:   TRCN, NIOB, NATT

 

 

 

 

LIST  OF STAFF

SN NAME RANK QUALIFICATIONS
1

DR. UMARU SHUAIBU

 

CHIEF LECTURER PhD (ENGLISH), MED(ENGLISH), BED (LANGUAGE ARTS, ENGLISH),
2

USMAN GURAMA

 

PRINCIPAL LECTURER M.ED (ENGLISH), B.ED (LANGUAGE ARTS ENGLISH),
3 DR. ADOLPHUS .O. MADU LECTURER II PHD. MED, BA. ED
4 MRS ZAINAB TANKO ALIYU GIREI CHIEF LECTRER MED, BA.ED,
5 MRS TALATU D. WAZIRI CHIEF LECTURER MED, BA.ED
6 HILDA OKONKWO MRS SENIOR LECTURER BS.ED. M.ED
7 MALLAM JUJI BARAYA PRINCIPAL LECTURER M.ED. BAED
8 MR GAYUS SARO YAJI PRINCIPAL LECTURER MLS, BLS
9 HAMZA ADAMU SOYE ASST. LECTURER M.ED. B.ED
10 AHON T. ADAKA LECTURER I B.ED. M.ED
11 HADIZA SAIDU LECTURER II B.ED, M.ED
12 SAFIYANU SHUAIBU SARA LECTURER II

BA.ED, M.ED

 

13 IBRAHIM DAUDA LECTURER II B.ED. M.ED
14 UMAR ABDULLAHI
15 HAMZA MUSA ASST. LECTURER M.ED, B.ED
  SCIENCE EDUCATION
16 MUHAMMAD ALH. IBRAHIM PRINCIPAL LECTURER M.TECH (BIOLOGY EDUCATION)
17 ALI AUTA LECTURER I B.TECH PHYSICS EDU.
18 MUHAMMAD GAZALI A. SENIOR LECTURER Bs, ED. MSC. TECH
19 SOLOMON YUNANA LECTURER I  B.SC. MATHS. PGD.
20 BELLO DANIEL LECTURER III

B.SC(ED) MATHS

M.SC. MATHS

21 TELA ADAMU BAGE LECTURER I

B.SC. ED

 

23 LINDA ALI DAVID LECTURER I B.TECH (BIOLOGY EDU)
24 ABDULLAHI MUHAMMAD LECTURER I

M.ED. SCI. EDU

B.SC, (INTEGRATED SCIENCE)

25 TERLUMUN TERDON LECTURER I B.TECH. (ED)MATHS
26 MAGAJI S. ABSDULLAHI LECTURER I B.SC. ED MATHS  M.ED (TEST AND MEASURE)
27 APPOLOM YAKUBU ILIYA LECTURER I B.SC, AGRIC SCIENCE
29 AISHATU UMAR MAIGARI SENIOR LECTURER MSC ANALYTICAL CHEMISTRY
30 AMAEFULE A. AMAEFULE CHIEF LECTURER M.SC ED. (SCIENCE EDUCATION)
31 MSHELIA EMMANUEL.H. SENIOR LECTURER M.SC ORGANIC CHEMISTRY
32 ABDULHAMID SAMBO, FACILITATORS B.SC CHEMISTRY
33 HARUNA SYMPA FACILITATOR HND
33 ALI USMAN ABDULLAHI LECTURER II M.SC. TTC, B.TECH
36 WALLACE EBINUM LECTURER II PGDE, B.TECH
37 ZAINAB .D. THOMAS SENIOR LECTURER BSC, (ED) MSC.
38 UMAR IBRAHIM LECTURER I B.TECH
39 ABDULHAMEED A MOHD. LECTURER I B.SC. MSC/BSC
40 DR. ABAYAH VISITING LECTURER BSC, MSC, PHD
41 SAMUEL JOHN ASST. CHIEF LAB. HND, PGD LAB TECH
42 HASSAN SULE LECTURER I  BSC ED.PHYSICS
45 TAIYO FUNKE KEMI B.SC. COMPUTER, M.SC. COMPUTER
46 ALI MOHD. A. B.SC. COMPUTER
47 LANGA HASSAN BANGCY SENIOR LECTURER B.TECH, M.TECH
48 KURBA, ILIYA M. LECTURER II  B.SC, (ED)
49 OMOLADE OJO LAB TECH. HND
50 DAVID EPESO LECTURER I B.ED. MATHEMATICS
51 ABIMBOLA GBOLAHAN ADESHINA LECTURER II B.SC. MSC. PGD
52 ABIMBOLA NURUDDEEN LECTURER II BSC. MSC. PGD
53 PAUL BARNABAS ASST. LECTURER B.TECH
54 BALOGUN LOOKMAN LECTURER III BSC. ED
56 GAMSO USMAN IBRAHIM PRINCIPAL LECTURER MSC. PARASITOLOGY
57 ALI ADAMU PRINCIPAL LECTURER B.TECH. MSC. PGD, Phd
58 IMANDE TETUMUN TERDON ASST. LECTURER BSC. ED.
59 MAGAJI ABDULLAHI ASST. LECTURER BSC. ED.
 BUSINESS EDUCATION
49 ABDULGANIYU JIMOH  CHIEF LECTURER MSC, MBA, BSC
50 GARBA TELA SENIOR LECTURER MSC, ACCOUNTING, BSC, ACCOUNTING.
51 SADIQ IBRAHIM ABUBAKAR. PRINCIPAL LECTURER MSC, BSC.
52 ZAINAB FARUQ B. YUNUSA PRINCIPAL LECTURER MSC, MBA,
53 ISHAQ MUHAMMAD AHMAD PRINCIPAL LECTURER MSC, BSC,
54 HANNATU GARBA LECTURER I M.ED. B.ED.
55 ABDULRAHAMAN ABDULKADIR PRINCIPAL LECTURER M.ED, PGDM, B.ED,
56 A.P. AHMED CHIEF LECTURER MSC, BSC,
57 ABDULLAHI SALEH SENIOR LECTURER MBA, BSC,
58 SULEIMAN SHUAIBU SALIHU LECTURER I MBA, BSC, PGD COMPUTER,
59 MARY OLANIYAN LECTURER MBA, HND TTC
60 JAMIU O LECT. III B.SC. ED
61 VICTOR AYUBA ASST. LECTURER B.SC. ED
62 ADAMU MUHAMMAD GOMBE SENIOR LECTURER MSC, MBA, BSC
63 TITILOYE KEHINDE LECTURER III B.ED.
64 M.B. AHMED SENIOR LECTUER B.ED. M.ED.
65 DANIEL ABDULLAHI PRINCIPAL LECTURER B.ED. M.ED.
AGRIC. EDUCATION
63 YAU ADAMU LECT. I M.SC, B.TECH
64 BAKU AGYO ASST. LECT. M.SC, B.ED. AGRIC  ANIMAL SCIENCE
65 ABDULLAHI ISAH ASST. LECT. B.TECH ANIMAL SCIENCE
66 ABDULLAHI ABUBAKAR LECT. I B.SC. ANIMAL SCIENCE
67 FATI S. MAMMAN LECT.  I M.ED. B.ED. HOME ECONS.
68 FATI I. JALO LECT. I PGD, HND AGRIC EXTENSION MANAGEMENT
69 KUBURAH HAMIDU LECT. III M.SC.  B.TECH AGRIC ECONS  AND EXTENSION
70 MOHAMMED MALAM GOMBE PRINCIPAL LECTURER MSC. CYTOGENETICS, B.AGRIC
71 ENGR. MUSA MAMMAN GERO CHIEF LECTURER M.SC. B.SC HND AGRIC MECHANIZATION
72 TIJJANI TAJUDDEEN SENIOR LECTURER AGRONOMY PGD, HND AGRONOMY.
73 SULE YUSUF GODI PRINCIPAL LECTURER M.SC. B.SC.
74 MANGADU M. MAIGARI LECTURER I B.TECH.
75 BABAWURO MUSTAPHA Y. LECTURERR I M.SC. B.TECH. ANIMNAL SCIENCE
76 DR. TUNDE GABRIEL SENIOR LECTURER PHD, M.ED. B.TECH. AGRIC.
77 YAKUBU MUSA LECTURER II  B.AGRIC., PGDE
78 USMAN DANLADI D RAMBI  LECT. III B.ENG. PGDE, M.ENG
79 DANLADI AUDU ASST. LECT. B.ENGR., PGDE
80 BIWE EPRAIN PRINCIPAL LECTURER B.TECH, M.SC.
81 EMMANUAL EGBUTAH U. PRINCIPAL LECTURER B.SC. PGDE. Msc.
82 MARYAM MAIGARI
83 AYUBA M. MUSA PRINCIPAL LECTURER B.TECH. Msc.
84 TUNDE A. GABRIEL PRINCIPAL LECTURER B.ED (TECH) M.TECH, Phd.
85 MUSTAPHA YUNUSA LECTURER II B.AGRIC. Msc.
 TECHNICAL EDUCATION
80 DR. A.G. ABBAS CHIEF LECTURER Phd.
81 IBRAHIM TAFIDA PRINCIPAL LECTURER M.ED (TECH.)
82 SULAIMAN ABDULWAHAH PRINCIPAL LECTURER M.ED. (TECH.)
83 YAKUBU SALIHU PRINCIPAL LECTURER M.ED. (TECH.)
84 UMAR ADAMU PRINCIPAL LECTURER M.ED. (TECH.)
85 MUSA I. USMAN SENIOR LECTURER M.ED. (TECH.)
86 ABDULRAHAMAN ADAMU M. SENIOR LECTURER M.ED. (TECH.)
87 IDRIS I. DANGI SENIOR LECTURER M.ED. (TECH.)
88 ABUBAKAR ADAMU SENIOR LECTURER M.ED. (TECH.)
89 MARK ODINAKA OKONKWO SEMIOR LECTURER M.ED. (TECH.)
90 TIJJANI AMINU LECTURER II M.ED. (TECH.)
91 HARUNA BABAJI LECTURER II M.TECH (ED)
92 ABDULGAFAR AHMED LECTURER II M.TECH(ED)
93 SINI LINUS LECTURER II M.TECH.(ED)
94 KAMAR T. SALIHU LECTURER I B.ED. (TECH.)
95 YAKUBU PELA ALIYU LECTURER I B.ED. (TECH)
96 ABIODUN DASOFUNJO LECTURER I B.ED. (TECH.)
97 AUGUSTINE I. SHULA CHIEF INSTRUCTOR HND
98 AHMED M. DOHO CHIEF INSTRUCTOR HND